Επιστροφή για τον Πανιώνιο στην Basket League

Σ’ ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Πανιώνιος νίκησε τον 75-70 τον Ηρακλή στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων και πήρε το “εισιτήριο” για την άνοδο επιστρέφοντας στην Basket League!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν ρίξει το μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα, με αποτέλεσμα μέχρι το 7ο λεπτό να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον τυπικά φιλοξενούμενο Ηρακλή να έχει ελαφρύ προβάδισμα (7-8 στο 4΄, 9-10 στο 6΄).

Η είσοδος, μάλιστα, του Νίκου Παπαρέγκα σε συνδυασμό με τα χαμηλό ποσοστό ευστοχίας του Πανιωνίου, έδωσε στον «γηραιό» το προβάδισμα για πρώτη φορά με διαφορά επτά πόντων, μετατρέποντας με 2/2 δίποντα του 30χρονου γκαρντ των Θεσσαλονικιών το 11-12 σε 11-18, 2’15’’ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, κι ενώ ο Ηρακλής διατηρούσε το προβάδισμά του με ισχνή διαφορά πόντων (21-25), ο Πανιώνιος βρήκε τις λύσεις που ζητούσε, με τον Νίκο Γκίκα να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Παράλληλα, οι “κυανέρυθροι” εκμεταλλεύτηκαν το «νεκρό» επιθετικά τρίλεπττο διάστημα του αντιπάλου τους, και όταν ο Γκίκας άρχισε να «εκτελεί» από την γραμμή του τρίποντου, στο 14ο λεπτό ο Πανιώνιος γύρισε το παιχνίδι και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με επιμέρους σκορ 9-0 (27-25). Στη συνέχεια, η διαφορά υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη έφτασε στους 5 πόντους (30-25, 5’27’’ πριν την λήξη της β’ περιόδου) για να “εκτοξευθεί” στο 19’ στους 10 π. (44-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νεοσυμυρνιώτες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με την “ταχύτητα” που είχαν αναπτύξει από τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου και μέχρι τα μέσα της γ΄ περιόδου είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Οι 11 πόντοι της διαφοράς (50-39, 23′) μάλιστα έδειχναν ότι μπορούσαν να βάλουν τη βάση για να γίνουν κυρίαρχοι του παιχνιδιού, ο Ηρακλής όμως, με τον Νίκο Παπαρέγκα κυρίως, πέρασε στην αντεπίθεση (50-46 3’50” πριν το τέλος της περιόδου) και στο 29′ βρέθηκε ξανά σε απόσταση αναπνοής (53-52), για να κάνει ένα λεπτό αργότερα την “ολική επαναφορά” (55-56).

Στην τελευταία περίοδο πλέον, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (60-59, 33΄, 62-63 34′) και να μπαίνουν στο τελευταίο τρίλπετο ισόπαλες με σκορ 66-66. Ο Μιλιντέγεβιτς έδωσε με τρίποντο το προβάδισμα στον Πανιώνιο 2’31” πριν την λήξη (69-67), ο Κώττας μείωσε με 1/2 βολές (69-68), η εύστοχη βολή όμως του Γκίκα 1’13” πριν το φινάλε και κυρίως το δίποντο του Κακλαμανάκη στα 28” έφερε τους κυανέρυθρους σε θέση ισχύος (72-68), την οποία διατήρησαν στα επόμενα δευτερόλεπτα. Ο Ηρακλής αν και μείωσε σε 72-70 με τον Μαστρογιαννόπουλο στα 18”, ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε τρίποντο 10” πριν το φινάλε με τον Πανιώνιο να φτάνει στο τελικό 75-70.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Καρπάνος-Τσιμπούρης

Δεκάλεπτα: 18-22, 44-36, 55-56, 75-70