Σπουδαία νίκη επί του Ευόσμου σε ματς «θρίλερ» για τον Τρικούπη!

Κατηγορία: ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΙΑΣ Ευοσμου 83 – 77

Άλλο ένα ματς θρίλερ στο Μεσολόγγι, άλλη μία πολύ σπουδαία εντός έδρας νίκη για τον Τρικούπη, με σκορ 83-77 επί του Αίαντα Ευόσμου, που του δίνει πολλές ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Ο αγώνας είχε δραματική μορφή από την αρχή ως το τέλος, με τι δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν στο ημίχρονο την πρωτοπορία, με μικρές όμως διαφορές (21-19, 42-38) και μέχρι 3΄ λεπτά πριν τη λήξη της 3ης περιόδου (55-53).

Στη συνέχεια ο Αίας κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 55-60 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι τα μισά της 4ης περιόδου (66-67). Στο σημείο αυτό κτύπησε καμπανάκι και ο Τρικούπης με σερί 10-0 έκανε το σκορ 76-67, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Βέβαια ο Αίας εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη των γηπεδούχων προσπάθησε να μπει ξανά στο παιγνίδι και πράγματι σχεδόν τα κατάφερε, καθώς ευστοχώντας σε τρίποντα μείωσε μέχρι και τους 2 πόντους (79-77), όμως τελικά οι παίκτες του Τρικούπη ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών, εξασφάλισαν την πολύτιμη νίκη για την ομάδα τους, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των οπαδών τους, που γέμισαν το κλειστό ΔΑΚ της πόλης και δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα στις εξέδρες.

Κορυφαίος και σήμερα για τους γηπεδούχους ο εξαιρετικός Γκλάσπερ, με 23π., 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, που χειροκροτήθηκε θερμά από τους φιλάθλους. Κοντά του σε απόδοση και ο Λενέλ (16π.- 8 ριμπ.- 3 ασίστ), που μετά τον πρόσφατο τραυματισμό του, δείχνει έτοιμος να προσφέρει πολλά στην ομάδα του. Πολύ καλός και ο Σάμαρτζιτς (17π.- 5 ριμπ.- 3 ασίστ), που μαζί με τον Αγγελόπουλο (9π.- 3 ριμπ.- 2 ασίστ), ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, ωθώντας την ομάδα τους στη νίκη. Καλή απόδοση είχε σήμερα και ο Νάνος (10π.- 4 ριμπ.), ενώ πρέπει να σημειώσουμε ότι ο Ηλίας Μούτσιος δεν είχε σήμερα στη διάθεσή του τον τραυματία Τσουργιάννη.

Από τον Αίαντα εντυπωσίασε ο Ετιέν με τους 29 πόντους του και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βίκτορ και Κωνσταντινίδης.

Πολύ λίγα τα τρίποντα σήμερα και για τις δύο ομάδες (4/19 ο Τρικούπης, 6/30 ο Αίας), αλλά πολύ καλύτεροι οι γηπεδούχοι στη δημιουργία (19-10 οι ασίστ). Αισθητά βελτιωμένος σήμερα ο Τρικούπης στις βολές (15/17, 88%), ενώ ο αντίπαλός του έμεινε χαμηλά (11/20, 55%).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πιο δυναμικά μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι και με αιχμές τους Σάμαρτζιτς, Γκλάσπερ και Λενέλ, προηγήθηκαν με σκορ 10-4, όμως δύο γρήγορα τρίποντα του Ετιέν, έφεραν την ισοπαλία (10-10) στο 5λεπτο. Ο Γκλάσπερ ανέλαβε ξανά δράση και με σερί 7-0, ο Τρικούπης ξέφυγε ξανά με 17-10 και λίγο αργότερα 19-13, με 3.09΄΄ να απομένουν. Στο σημείο αυτό ο Αίας επωφελήθηκε από την αλλαγή του Γκλάσπερ (συμπλήρωσε δύο φάουλ) και ισοφάρισε το σκορ (19-19), πριν ο Λενέλ με κάρφωμα δώσει ξανά το προβάδισμα στον Τρικούπη (21-19), στη λήξη της 1ης περιόδου.

Ένα επιθετικό μπακ άουτ των γηπεδούχων στο πρώτο 4λεπτο της 2ης περιόδου, έδωσε την ευκαιρία στον Αίαντα με σερί 11-0 να προηγηθεί με 21-30, φέρνοντας σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους. Ήρθε όμως στη συνέχεια αντίδραση με πρωταγωνιστή τον Νάνο (7π. με καλάθι και 5/5 βολές) και ο Τρικούπης με επί μέρους σκορ 12-2, πέρασε ξανά μπροστά με 33-32, με 3.21΄΄ να απομένουν. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Αγγελόπουλος με τρίποντο έγραψε το 40-36 και ο Γκλάσπερ το 42-38, στη λήξη του ημιχρόνου.

Μάχη έγινε στα πρώτα 7΄ λεπτά της 3ης περιόδου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ (44-42, 46-47, 51-49), με τον Τρικούπη να προηγείται με 4 (55-51) με καλάθι του Γκλάσπερ, με 3.23΄΄ να απομένουν. Νέο επιθετικό κόλλημα για τους γηπεδούχους και με σερί 9-0, ο Αίας θα κλείσει την 3η περίοδο προηγούμενος με 5 (55-60).

Με τρίποντο του Γκλάσπερ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Τρικούπης θα πλησιάσει ξανά (58-60) και το παιγνίδι θα πάρει φωτιά. Με μεγάλες μάχες θα συνεχιστεί το ματς το επόμενο 5λεπτο, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο – πόντο (64-65, 66-67), με 5.23΄΄ να απομένουν. Εδώ ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, που με κύρια αιχμή τον Σάμαρτζιτς αυτή τη φορά, έτρεξαν ένα καθοριστικό σερί 10-0, έκαναν το σκορ 76-67, παίρνοντας μεγάλη ανάσα, 2.14΄΄ πριν τη λήξη. Γρήγορη αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, που με καλάθι και βολή του Βίκτορ και τρίποντο του Ετιέν, έφτασαν στο -3 (76-73), με 1.40΄΄ να απομένουν. Στα 31΄΄ ο Αγγελόπουλος με ½ βολές έγραψε το 79-74, όμως ο Κωνσταντινίδης με τρίποντο στα 22΄΄ μείωσε στους 2 (79-77). Τελικά όμως οι Αγγελόπουλος και Σάμαρτζιτς με 4/4 βολές, χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους, γράφοντας το τελικό 83-77.

Δεκάλεπτα: 21-19, 21-19, 13-22, 28-17.

Διαιτητές: Τηγάνης – Τσαχάκης – Παπαδόπουλος.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Παγούρας, Γκλάσπερ 23(1), Στράτος, Σάμαρτζιτς 17, Νάνος 10(1), Ζαρκαδούλας, Αρφαράς, Σιδηροηλίας, Τσουργιάννης, Αγγελόπουλος 9(2), Λενέλ 16, Σταματογιάννης 8.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Μπούτσκος): Ετιέν 29(4), Βίκτορ 16, Αμπατζάς 2, Κωνσταντινίδης 12(1), Παπαδόπουλος 5, Ναούμης 2, Πετράκης, Πετανίδης 3, Γαρέζος, Μαλέλης 8.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας