Νίκη για τον Λέων Μεσολογγίου επί του Αίαντα Άρτας (vid)

Την νίκη απέναντι στον Αίαντα Άρτας σε εξ αναβολής αγώνα που έγινε την Τρίτη το βράδυ πήρε ο Λέων Μεσολογγίου που επικράτησε με 73-60.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αίαντας προηγήθηκε με 38-39.Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Άρτας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της (53-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λέων έβγαλε ενέργεια στο παρκέ. Πίεσε στην άμυνα πολύ, περιορίζοντας τα ατού της ομάδας της Άρτας και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 21-6 να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στην νίκη με 73-60.

Απο τους νικητές ο Τριπολίδης είχε 20 πόντους με τον Παύλου να έχει 13 και τον Ντέκα 12.Απο τον Αίαντα ο Παπαδημητρίου ξεχώρισε με 24 πόντους.

Διαιτητές: Δάλλας- Λύτρας

Δεκάλεπτα: Α:19-23 Β:19-16 Γ:14-15 Δ:21-06

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος):Τριπολίδης 20(4), Διαμαντόπουλος, Διωτης, Παύλου Αλ. 7(1), Λυκούδης, Ντέκας 12, Πάσσιος, Βεζύρης 9(1), Αλεφάντης 9(1), Γρατσινόπουλος 1, Παύλου Αγ. 13(2), Αλεξανδρόπουλος 2.

Αίαντας Αρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 4, Βαρδής 4, Τζήμας 5, Αποστολάκης 5(1), Φώτης 2, Παπαδημητρίου 24, Καρανίκας 9(1), Ζήκος 7.

Πηγή: basket247.gr