Πάλεψε.. δεν τα κατάφερε.. και υποβιβάστηκε ο Χαρίλαος Τρικούπης

Α.Σ Παπάγου – Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης 85 – 66

Όλα κάποτε έχουν ένα τέλος.

Σήμερα λοιπόν ολοκληρώθηκε ένας καταπληκτικός κύκλος έξι ετών, με την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη να αγωνίζεται και να πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, με χρυσή παρένθεση την άνοδο και συμμετοχή της ομάδος στην Α1, την περίοδο 2020-21.

Η καταδικαστική ήττα από τον Παπάγο με σκορ 85-66, έστειλε τον Τρικούπη στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και στην απ΄ ευθείας πτώση στη Β΄ Εθνική κατηγορία.

Την πίκρα που ίσως υπάρχει αυτή την στιγμή, πρέπει να καλύψει η ευγνωμοσύνη, για όσες νίκες και χαρές πρόσφερε στους φιλάθλους της πόλης αυτός ο σύλλογος, παίζοντας όλα αυτά τα χρόνια απέναντι σε πολύ ισχυρούς αντιπάλους, με μεγάλη ιστορία στο άθλημα.

Στο παιγνίδι τώρα, ο Τρικούπης πάλεψε όσο είχε δυνάμεις. Βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ, με μικρές όμως διαφορές. 24-18 το σκορ της 1ης περιόδου και 39-33 στο ημίχρονο. Το πρώτο μισό της 3ης περιόδου θα περάσει στην αντεπίθεση και θα καταφέρει να προσπεράσει στο σκορ (46-48), αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, καθώς ο Παπάγος θα καταφέρει να πάει στο +12 (65-53) στο τέλος της περιόδου.

Χωρίς δυνάμεις και καλή ψυχολογία ο Τρικούπης στην τελευταία περίοδο, θα χάσει την επαφή με το σκορ και θα οδηγηθεί στην ήττα με σκορ 85-66, που τον οδηγεί στον υποβιβασμό, μετά την νίκη του Αία Ευόσμου μέσα στη Μύκονο.

Ο Τρικούπης δεν ευτύχησε να έχει στην καλύτερή του μέρα, τον πρώτο του σκόρερ Γκλάσπερ, που δέχτηκε μεγάλη πίεση από τους περιφερειακούς του Παπάγου και μπορεί να σημείωσε 14 πόντους, αλλά είχε 1/9 τρίποντα και 7 λάθη. Αρκετά καλός ο Σάμαρτζιτς (13π.- 12 ριμπ.) και ακολούθησαν οι Σιδηροηλίας (11π.- 4 ριμπ.- 3 ασίστ), Σταματογιάννης (10π.- 8 ριμπ.), Χένρυ (6π.- 4 ριμπ.) και Ζαρκαδούλας (10π.). Κορυφαίος από τον Παπάγο ο Γκρίφιν με 24π. (4/5 τρ.) και αρκετά καλοί οι Κόης, Γουίλλιαμς, Καρακώστας, Σανδραμάνης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (2-4), τρία συνεχόμενα λάθη του Γκλάσπερ, έφεραν τον Παπάγου στο +5 (9-4). Ο Γκλάσπερ με τρίποντο μείωσε στο καλάθι (9-7) και λίγο μετά ο Σάμαρτζιτς έγραψε το 12-9, αλλά ένα πολύ καλό δίλεπτο των γηπεδούχων, τους έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (19-11), με 3.32΄΄ να απομένουν. Έχοντας πολύ καλό τον Σιδηροηλία ο Τρικούπης στην 1η περίοδο (σημείωσε 9π.), μείωσε σε 19-14, αλλά ο Παπάγος έκλεισε την περίοδο στο +6 (24-18), διαφορά που οφείλεται στην μέτρια αμυντική εικόνα των φιλοξενούμενων και τις 1/5 βολές που πέτυχαν, σε αντίθεση με τις 6/6 του Παπάγου.

Ισορροπημένη η 2η περίοδος, με τον Παπάγου να μην χάνει το προβάδισμα. Ο Τρικούπης θα μειώσει στην αρχή στο καλάθι (24-22), αλλά ο Παπάγος θα καταφέρει να φτάσει δύο φορές στο +9 (33-24 και 35-26, 4.03΄΄ πριν τη λήξη). Ο Σταματογιάννης με τρίποντο και λέι απ θα φέρει τη διαφορά στους 4 (35-31), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους στο +6 (39-33) και όλα να είναι ανοικτά για τη συνέχεια.

Πολύ καθοριστική η 3η περίοδος. Παρά το ότι ο Παπάγος ξεκίνησε με τρίποντο και ξέφυγε ξανά με 9π. (42-33), ο Τρικούπης στο επόμενο 4λεπτο βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ. Με τρίποντα των Ζαρκαδούλα και Σάμαρτζιτς η διαφορά έπεσε στους 5 (44-39), ο Χένρυ μείωσε στον πόντο (44-43), ο Σταματογιάννης με νέο τρίποντο θα ισοφαρίσει (46-46) και ο Χένρυ θα σκοράρει ξανά, γράφοντας το 46-48, με 5.31΄΄ να απομένουν. Η αναλαμπή αυτή όμως δεν είχε συνέχεια, καθώς ο Παπάγος άρχισε να ανακάμπτει και με δύο τρίποντα του Γκρίφιν θα φτάσει στο 54-48. Κατόπιν με καλάθι και βολή του Σανδραμάνη θα φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (60-50) και θα κλείσει την 3η περίοδο στο +12 (65-53), με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ του.

Δυστυχώς στην τελευταία περίοδο ο Τρικούπης δεν κατάφερε να αντιδράσει και να μπει στη διεκδίκηση της νίκης. Η διαφορά παρέμεινε συνεχώς πάνω από τους 10 πόντους (70-57, 73-61) και στη συνέχεια ανέβηκε κι άλλο, καθώς με ένα σερί 8-0, ο Παπάγος πήγε στο +20 (81-61), με το ματς να έχει πλέον κριθεί, μπαίνοντας στο τελευταίο 3λεπτο. Διαδικαστική ήταν η συνέχεια του παιγνιδιού, με τον Τρικούπη να γνωρίζει την ήττα, με τελικό σκορ 85-66.

Δεκάλεπτα: 24-18, 15-15, 26-20, 20-13.

Διαιτητές: Πουρσανίδης – Χατζημπαλίδης – Νάστος.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Καρακώστας): Γκρίφιν 24(4), Καρακώστας 13(3), Κυριλής, Σταματίου 4, Τουλιάτος, Κόης 16(1), Κασαπίδης, Ματσάγγος 8(2), Γουίλιαμς, Τζουγκαράκης, Σανδραμάνης 12(1), Γαργαλής.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Παγούρας, Στράτος, Γκλάσπερ 14(1), Σάμαρτζιτς 13(1), Αρφαράς, Ζαρκαδούλας 10(2), Σιδηροηλίας 11, Νάνος, Τσουργιάννης 2, Λενέλ Χένρυ 6, Σταματογιάννης 10(2).